Ukončete prosím výstup a nástup, dnes večer vám to moc sluší

Pražské akustické duo Jiný Metro vydalo 4. června své debutové album Rande s Revizorem. Vydání alba předcházel singl French song. Na zmíněném singlu se kombinují angličtinu s francouzštinou. Zpívají ale i česky.

Humor je důležitou součástí Jiného Metra. Jejich texty si určitě najdou skupinu posluchačů, které se k nim dokážou vztáhnout vlastní zkušeností. Písničky o školní jídelně nebo o hrabání se v popelnici za supermarketem, kam zrovna vyhodili ještě docela čerstvé potraviny, nikdo jiný nezpívá. Uvidíme, kam duo jejich básnění zavede. Zajímalo by mě, jestli si dokážou i s postupem času udržet v textech tu neotřelost a lehkost. Doufám, že příští deska nebude o tom, jak těžký je život na turné.

Hudebně přináší Jiný metro směsku folku, šansonu nebo jazzu a čeho ještě. Celé to stojí na ukulele, občas zazní flétna nebo nějaký perkusní nástroj. Jiný Metro působí, jakoby šly na vandr a cestou si hrály písničky, které částečně za pochodu vymýšlejí. Synkopované melodie zní často povědomě. Kdo ví, jestli nejsou těžce inspirované, ale to snad tolik nevadí, dokud je výsledek originální. Nejvíc se mi líbí Kočkopes a Poslední tramvaj. Obě jsou tak trochu veselé a tak trochu zamyšlené, tak trochu naivistické a tak trochu naivní.

Dívčí dvojhlas je místy trochu rozkolísaný, ale celkově to zapadá do obrazu, který o sobě vytvářejí. Tím se dostávám k živým verzím písniček Jinýho Metra. Nahrávka dýchá jejich koncerty. Ty jsou často docela divadelní. Děvčata komunikují s publikem a zdá se, že hrají takovou hru, že se na pódiu ocitly úplně omylem. Občas to vypadá, že písničky opravdu vymýšlí na místě. To muselo trvat hrozně dlouho, než se secvičily tak dobře, aby to takhle působilo. Album Rande s Revizorem nicméně dokazuje, že písničky existují a já se budu těšit zase na další.

Jiný Metro můžete živě slyšet:

20.7.                Studentský Majáles v Hybernské

22.7.                busking na Dvorku na Letné

24.7. – 25.7.    Czech Ukulele Festival

30.7. – 31.7.    UBU camp

2.8.                  Festival Zlatá x Chemie

7.-8.8.             Karlštejn 34 busking

24.8.                Kaštan koncert

28-29.8.          Karlštejn 34 busking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *