Tiše vyčnívají – ilustrace ve veřejném prostoru

Tomáš Motal představil svou novou výstavu FLORENC GOTHAM TRAUM ve vestibulu metra Florenc. V netradičním prostoru lemují stěnu veřejných toalet velké plakáty ve skleněných vitrínách. Na vernisáži sice sklenka vína k mání nebyla, ale bylo možné si v chodbě přestupní stanice alespoň odskočit. Záchodky předplatil místo vína sám autor.

Výstava FLORENC GOTHAM TRAUM. Foto: Hidden Gallery, zdroj Facebook

Plakáty doprovázejí komiksovou sérii Traum, jíž je Motal autorem. Po červené trilogii v této sérii nyní vychází první sešit trilogie druhé, zelené. Motivy ze své tvorby spojuje autor v ilustracích na Florenci se svými oblíbenými komiksovými postavami jako je Hellboy, soudce Dredd, Batman a další. Podle svých slov pojal výstavu jako reklamu na svou komiksovou sérii. Tak by vystavované tisky nenarušovaly atmosféru výstavního místa a splývaly by se svým okolím. Zas tak moc ale jako reklama plakáty nepůsobí, a tak vyčnívají a spíše se proti ní vymezují.

Osobitá ilustrace temného světa ve spojení se známými komiksovými charaktery může kolemjdoucího upoutat tím, že na rozdíl od všudypřítomné reklamy nenabízí okamžitě čitelné a jasné sdělení. To je vlastní také komiksové sérii Traum. Příběhy, které vypráví, zůstávají zatím pouhými úlomky. Čtivý je Traum pro svou atmosféru. Uzavřeného příběhu se nejspíš dočkáme, teprve až se série přiblíží ke svému konci. Ovšem pouze pod podmínkou, že se autorovi zachce.

Výstava trvá do 29. 6.

Výstavní koncept v pražském metru zaštiťuje Hidden Gallery, která sídlí v Bořivojově ulici a Filip Kartousek.

Výstava FLORENC GOTHAM TRAUM. Foto: Hidden Gallery, zdroj Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *