Tady je Skuliakovo

Multiinstrumentalista, skladatel, výtvarník a myslitel Skuliak maniak se hlásí s ambiciozním albem Fragments of zbuling. Album vyšlo digitálně 13. května a skládá se z dvaceti skladeb na Youtube doprovázených ilustracemi a texty. Ty občas ve skladbách slyšíme Skuliaka zpívat a přednášet svým svérázným vokálním projevem.

Oproti předchozím projektům je znát posun k promyšlenější instrumentaci a snaha o napětí a vývoj v rámci desky. Poslech je to oproti staršímu Maniak’s Winter Garden With Oil Splash náročnější ale konkrétnější.

Skuliak zůstává nicméně věrný svému vážnou hudbou inspirovanému stylu. Čím dál častěji ale zabrušuje do dalších žánrů. Svým muzikantstvím a originálním vokálním projevem své výpady úspěšně hájí. K nepokojnému symfonickému bublání se však vždy nakonec vrátí i když jeho harmonické postupy spíše kladou otázky, než že by rozpouštěly napětí.

Po bombastickém začátku, který posluchače nenechá na pochybách, s kým má tu čest, se vydáváme na dlouhou cestu všelijakými zvukovými krajinami. Deska v sobě skrývá jen sotva zkrocenou chaotickou energii, a i ve svých mírnějších chvílích se noty mihotají v bláznivém neklidu.

Přes hodinu dlouhé album rozhodně nepůsobí jako tapeta. Ke každé skladbě přiložená ilustrace a doprovodný text vybízejí spíše k soustředěnému meditativnímu poslechu. Jedná se tak o ojedinělý multimediální projekt, který sice drží pohromadě hudba, ale na celku se výrazně podílí i vizuální a vypravěčská složka.

Právě příběh a reálie Zbulingu jsou jádrem celého projektu. Tento nově vydaný projekt slouží především ke stržení vaší pozornosti. Bájná říše skýtá mnoho příběhů a lidská civilizace se od ní má hodně co učit mimo jiné v otázkách přístupu k planetě, životnímu prostředí a obecně tomu, co tu bylo před námi. Ostatně Zbuling si lze představit jako kouli principů. Tu lze podle slov Skuliaka hodit a kam dopadne, tam obnoví zavedené pořádky. Více se dočtete v popisku playlistu alba na Youtube a v komentářích u každé skladby. Každá skladba ve spojení s ilustrací a textem tak představuje jeden zlomek Zbulingu, který nám dává nahlédnout tam, odkud Skuliak pochází. Chystá se kniha, ve které Skuliak své publikum blíže seznámí s historií a filozofií Zbulingu. 

K první skladbě alba vyšel také videoklip.

https://youtu.be/C1FpPW1Kg-0

1 komentář na “Tady je Skuliakovo”

  1. Pingback: Psychedelické Podtvrzí a kde je mu konec – Zápisník Artrafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *