Rock’n’rollový Robin Hood krade desky

Gregor Dalecký před časem vydal první díl komiksu Vinyl Hunter. Doufejme, že se jedná o první z mnoha.

Sešit představuje postavu lovce desek. Ten je ztělesněním americké counter culture přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Desky, které „loví“, jsou také z tohoto období. Hudba, kterou Dalecký takhle propaguje má obrovský kulturní dopad a neměla by být zapomenuta.

Skvěle to vypadá a dobře se na to kouká. Akční scény uspokojivým způsobem využívají komiksového média k zaznamenání pohybu. Celé je to zasazené do roku +-1969 v nespecifikované městské krajině, kde kultura mohla vzkvétat. Zkrátka radost pohledět, tenhle svět vás zve, abyste se do něj ponořili (a chtěli další sešit!).

První díl Vinyl Huntera slouží jako manifest toho, co tahle sešitovka vlastně má být zač. Drsnej kníratej týpek šíří dobrej rokec mezi lidi. Kde ten rokec ale bere? Neškodí tím vlastně úplně všem, když ho krade z obchodu s nahrávkami? Nehledě na to, že provozní obchodu je jeho známý. Není jasné, jestli se děj komiksu odehrává opakovaně (což naznačuje třeba název série), nebo se lovec desek rozhodl, že se zrovna toho dne zdiskredituje ve své komunitě coby zloděj. Jedná se o marný nářek proti velkým vydavatelským domům? Neškodí to náhodou tomu rock’n’rollu, kapelám a všem těm lidem, kteří hudbu distribuují, když se pak ta deska ukradne? Jestli má první sešit ukázat základní „rovnovážný“ stav vesmíru Vinyl Huntera, bude třeba se s tímhle v dalších sešitech vypořádat. Jinak by se to za chvíli mohlo celé sesypat.

Ale – co když je lovec desek ve svém vesmíru záporák? Na to je asi v prvním sešitě trochu moc oslavovaný jako lidový hrdina. Uvidíme, kam to Dalecký vezme.

Co bude dál už brzo zjistíme. Pozítří křtí Dalecký se svou kapelou George Moon druhý díl Vinyl Huntera na festivalu Podtvrzí. Komiks už je nyní v předprodeji na e-shopu artrafiky 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.