Dynamická zátiší Banausoi šeří hladinu ticha

13. května vyšlo Instrumentálnímu triu Banausoi nové album Imagines. Poslechnout si ho můžete na streamovacích službách, na Youtube anebo si můžete koupit vinyl na bandcampu kapely.

Všech 6 skladeb na albu má společnou jednu věc. Při jejich poslechu jaksi stojíme na místě. Každá jedna skladba představuje jedno zátiší a nikam dál se neposouvá. O harmonickém postupu nelze mluvit, i když občas zazní nějaký chlácholivý souzvuk nebo opakující se sekvence tónů, která harmonii nepřímo nabízí. Hudebníci v každé skladbě volí omezené množství výrazových prostředků. Omezená paleta zvuků v každé skladbě vytváří kompaktní poslech.

Výsledek je často pořádná ale jen málokdy nepřehledná spoušť.  Nástroje jednotlivých hráčů vytvářejí barvou svého zvuku a motivy, které se odkazují do různých žánrů a subkultur. Někdy to sedí všechno dohromady v zařaditelné zvukové scenérii. Jindy se zvuky zdají kontrastní a neslučitelné svým původem a aluzemi, které vytvářejí. Třeba zvuk klarinetu a kytary v druhé skladbě dohromady působí jako setkání folkloru a undergroundu. V jiném hudebním kontextu tahle neslučitelnost tolik nevyzní. V hudbě Banasuoi ale tento kontrast vystupuje do popředí a stává se výrazným prvkem dané skladby. A čím déle je posluchač vystaven tomuto protikladu, tím víc opadá ze zvuků jejich kulturní odkaz a díky těmto neotřelým kontrastům opadává z Banausoi lepivá znakovost. Zůstává jen hudba.

Nelze ale přešlapovat pořád na jednom místě. Jaké možnosti se hudebníkům nabízí, pokud si předsevzali tento přístup k tvorbě? Banausoi elegantně pracují s dynamikou a postupné zvyšování a snižování intenzity posouvá skladby přece jenom dopředu. Bylo by skvělé tuhle kapelu slyšet dělat i náhlé výrazné přechody. K těm na Imagines příliš nedochází.

Místo toho se skladby zhmotňují a zase odplývají. Vzhledem k minimu melodických motivů po nich ani nezůstane v hlavě posluchače nic, co by se dalo pískat. Přijdou a zase odejdou.

V první půli alba kapela spíše graduje a obhajuje svá zvuková zátiší velkými zakončeními. V druhé polovině, kdy by snad ucho posluchače mělo být zvyklé na zavedený řád Imagines, se pouštějí opačným směrem a opatrně prozkoumávají hranici mezi hudbou a tichem.

Imagines není poslech pro každého. Album užívá rozvážné spletité zvukomalebnosti, která se záměrně vyhýbá spoustě  prostředků, které konvenční posluchač bude považovat za nezbytné. Metoda Banausoi ale dává v jisté rovině obrovskou svobodu hráčům. Harmonii nahrazuje jemný cit a komunikace mezi hráči. Banausoi této příležitosti skvěle využívají. 

Imagines od skupiny Banausoi vyšlo 13. května u vydavatelství 13raw.
https://13raw.bandcamp.com/album/imagines

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *