Artrafika od začátku I. – Skicáky, Art Block a tak

Už několik let ji tu máme. Ať je Artrafika zrovna sídlištní trafika přestavěná na galerii, sklep na Letné nebo stánek na festivalu umění nebo komiksu, nabízí útočiště a spolupráci všem možným kreativním živlům. 

Když píšu tenhle článek, je Artrafika velký podzemní prostor, jehož otevření je na spadnutí. Nevznikla však na zelené louce. Vyrostla tak nějak postupně. V roce 2014 jsem prodával skicáky na objednávku. Většinou přes facebook, různě jsem budoval, a sdílel svojí stránku, a tak se seznamoval s různými umělci. V roce 2014 jsem se poprvé prodával na předvánočním trhu.

Tehdy jsem se taky seznámil s Gregorem. Ještě ze Slovenska mi psal maily a já zase jemu. Dělal jsem mu skicák s banánovým motivem. Najednou jsem měl kolem sebe spoustu talentovaných lidí, kteří se věnovali tvorbě, ale neměli kde vystavovat. Něco se s tím muselo udělat.

V roce 2016 jsme s komunitou mladých umělců pořádali Art Block Festival. Bylo to vyústění vší té tvůrčí činnosti. Musela ven. Malíři, kreslíři, muzikanti, jak se říká lidem, kteří dělají projekce. Projektanti? Filmaři. Festival pro všechny. Jenom manifest jsme si zapomněli napsat. Začal jsem obvolávat různá místa. Jako první jsem to zkusil v RockCafé Galerii. Nápad se jim zalíbil, a to mi dodalo sebevědomí oslovit další místa.

Vystavovalo se například v tom RockCafé, Café Monolok nebo v dnes už zavřeném Dadapu. Původně byla řeč o dvou až čtyřech místech, ale pak se to celé nějak rozrostlo a bylo jich na konec osm. V Dadapu během vernisáže zahrála teplická kapela Edafon a v poloakustickém provedení zahrála zpomalené verze svých písní. Přišlo mi, že nejsou ani opilí, ani střízliví. Kluci jeli domů vlakem zpátky do Teplic a my s nimi. Takhle moc DIY to bylo. Před začátkem festivalu jsem stihl dodělat svůj první komiks – Norek. Ten jsme během Art Block Festivalu pokřtili (nechci se vytahovat, ale pokřtili mi ho Pipes and Pints). Festivalové placky byly, sranda byla, všechno bylo. A pak to skončilo a s tím i všechna legrace. Nějak mě to ale chytlo. Začal jsem přemýšlet, kam by se to dalo vzít dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *