Psychedelické Podtvrzí a kde je mu konec

V lesích kdesi v západních Čechách se zhmotnil výjezdový zájezd pražské psychedelie a byl větší než kdy předtím.

Festival Podtvrzí 2021 se odehrál pod hrozbou deště, která se nakonec naplnila se vším všudy. My jsme si ale před tím stihli poslechnout hodně kapel, pokřtít nový komiks Vinyl Hunter 2 a spustit veřejnou analogovou osvětu. Ať žijí oscilátory.

Hudební kolorit Podtvrzí 2021 byl značně žánrový. V současnosti se na pražské scéně pohybují desítky kapel, které silně čerpají inspiraci přesně z toho období, ve kterém je zasazen Vinyl Hunter.

Koncentrace takhle ovlivněných muzikantů tak chvílemi vytvářela dojem, že nejde o festival, ale o band-off. V průběhu víkendu tak bylo slyšet mnoho exaltovaných Morrisonovských chrapláků (ale zpěvák Madhouse ho měl nejlepší), surf-rockových rytmů (um ta um ta – ta) a celá řada dalších prvků ze zdrojového období poskládaných v případě jednotlivých kapel do různých nuancovaných kombinací.

Nezasvěcenému posluchači se mohlo zdát, že všechny ty kapely zní stejně. To by ale potřeboval strávit nějaký čas v pedagogické přítomnosti Steva Foresta. Ten by ho naučil.

Vyčníval Skuliak Maniak. Ten uzavřel koncertní program festivalu svým vystoupením, které hraničilo s rituálem černé magie.

Zahráli taky George Moon, jejichž frontmanem je zpěvák, tanečník, kreslíř a spisovatel Gregor Dalecký. V rámci jejich explozivní show jsme taky pokřtili nový sešit Vinyl Huntera. 

Nedaleko čajovny se šila vazba skicáků, jako vždy. Rylo se do lina a urputně se tisklo. Na základě open-callu Artrafiky proběhla taky výstava Adély Beznoskové, Terezie Unzeitigové, Kláry Míkové, Viktorie Štěpánové a Jony. Asi v půl šesté odpoledne jsme zapojili syntezátory, vybojovali zásuvku a rozjeli analogue workshop. Kolemjdoucí měli příležitost si vyzkoušet základy substraktivní syntézy a kompozice založené na krokových sekvencérech. Ke třem synťákům se nás vešlo v jednu chvíli i sedm. V analogových workshopech budeme pokračovat. Chce to větší bedny a víc synťáků. Mějte oči na stopkách, kde to spácháme příště. Doufejme, že dál od akustického vystoupení Šebestiána Keliše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.